Historia

Inicjatywa założenia zespołu pojawiła się na początku kwietnia 2016 roku w głowie Szymona Kubali po dostaniu od znajomego menagera koncertowego propozycji wystąpienia na Dniach Skawiny. Zespół Szymona, w którym grał on do tej pory – Cloud Dancers – i w którym to właśnie młody gitarzysta zaczynał przygodę z muzyką zrezygnował, uzasadniając to stresem i brakiem doświadczenia. W efekcie 24 kwietnia propozycja zagrani trafiła do Dominika Pawlusa, przyjaciela z gimnazjum, który zareagował na nią bardzo entuzjastycznie.

 

 

Tak zaczęło się poszukiwanie składu, w którym chłopaki mogliby zagrać – brakowało basu i wokalu. Szybko okazało się, że gitarę basową może trzymać basista ze starego zespołu Szymona, a kilka dni później znalazła się również wokalistka. Dominik – absolwent szkoły muzycznej przy ulicy Tynieckiej uzyskał od dyrekcji zgodę na organizowanie weekendowych prób w sali perkusyjnej. Próby w tym miejscu odbywają się do dzisiaj.
12 maja zespół stanął przed organizatorami skawińskiego eventu na pierwszym przesłuchaniu, które nie poszło pomyślnie. Po tej porażce, a także ze względów charakterologicznych, Szymon oraz Dominik podziękowali reszcie zespołu za współpracę i zaczęli szukać kogoś nowego, tym razem mając na myśli utworzenie zespołu progresywnego. Swój udział w tej decyzji miał również Ryszard Kramarski – ikona polskiego rocka progresywnego – który jako znajomy Dominika obiecał nagranie nowo utworzonego zespołu we własnym studiu w wakacje następnego roku. Na przełomie maja i czerwca powstawało zatem mnóstwo progresywnych kompozycji, które chłopaki aż do 9 czerwca zmuszeni byli wykonywać w duecie. Skomponowana została pierwotna wersja „First Mind”, która w przyszłości stała się flagową kompozycją na wszystkich próbach zespołu. W tym czasie powstała też nazwa kapeli, wywodząca się od utworu „Planet of Wolves” i przedstawiająca kolejność części utworu. (F – flażolety, I – intro, Z – zwrotka, BE- bridge R – refren, S – solo) 10 czerwca odbyła się pierwsza próba zespołu, na której pojawił się znajomy poprzedniego basisty – Dawid Lewandowski, obecny basista oraz główny wokalista zespołu.

 

 

Chłopaki od razu przystąpiły do współpracy, lecz przez wakacyjne wyjazdy działalność zespołu musiała zostać zawieszona na blisko 3 miesiące. Po rozpoczęciu nowego roku szkolnego zaczął się najbardziej produktywny okres w działalności Fizbersów. Poznawali siebie nawzajem, zgrywali się ze sobą, uczyli się wielu rzeczy związanych z tworzeniem muzyki zarówno od strony instrumentalnej jak i technicznej. Cały czas utworem nazywanym przez chłopaków „królikiem doświadczalnym” był First Mind, na którym wyrosła współpraca Fizbersów znana w obecnej formie. Powstał również wtedy do niego tekst, który zawiera w sobie przesłanie całej płyty – by nie uciekać od tego, co było na początku i zawsze trwać przy swych pierwotnych myślach i założeniach. Zgodnie z tą ideą Fizbersi tworzyli coraz więcej rockowych aranżacji swoich utworów, które to zostały skomponowane jeszcze przed samym stworzeniem zespołu. Tak powoli rodziły się utwory takie jak „Ashes”, „Normality” czy „Lady with no real name”. W kwietniu 2017 roku powstało pierwsze demo albumu składające się wtedy jeszcze z 13 utworów. Po selekcji wykonanej przez Ryszarda Kramarskiego 27 maja odbyło się pierwsze poważne spotkanie w studiu, a zespół podjął ostateczną decyzję o nagraniu płyty pt. „First Mind”.